Spomienka na MUDr. Pavla Langera, DrSc., vedeckého pracovníka UEE v Bratislave


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2017; 63(2): 145
Kategorie: Osobní zprávy

Spomienka na MUDr. Pavla Langera, DrSc., vedeckého pracovníka UEE v Bratislave

Dňa 28. 1. 2017 si Slovenská endokrinologická spoločnosť na svojom stretnutí na Edukačnom fóre vo Vyhniach minutou ticha uctila pamiatku MUDr. Pavla Langera, DrSc.


MUDr. Pavel Langer, DrSc., zomrel 29. 10. 2016 vo veku 87 rokov v Bratislave, kde žil a pracoval. Zomrel ticho, doma pri práci, bez ktorej nedokázal žiť. Od promócie pracoval na Ústave experimentálnej endokrinológie a veľa rokov bol členom výboru Slovenskej endokrinologickej spoločnosti. Jeho životnou náplňou bola vedecká práca. Svoje vedomosti odovzdával mladým, ale i starším lekárom na postgraduálnych kurzoch a lekárskych kongresoch nielen na Slovensku a v Čechách, ale i vo svete. Bol spoluautorom a editorom výbornej monografie „Praktická endokrinológia“ a jej opakovaných pokračovaní. Jeho práce v lekárskych časopisoch doma i v zahraničí boli opakovane citované v časopisoch s vysokým IF. Celý život sa venoval nepriaznivému vplyvu životného prostredia na štítnu žľazu. Už v rokoch 1949–1953 bol členom kolektívu, ktorý sledoval výskyt strumy a vylučovanie jódu na Slovensku. Išlo o významu celosvetovo uznanú prácu v preventívnej medicíne.

MUDr. Pavel Langer, DrSc., bol veľký človek, nepotreboval byť nápadný a robiť veľké gestá. Mala som možnosť spoznať a vedecky spolupracovať určitý čas môjho života s týmto skvelým človekom. Od roku 1992 začala prostredníctvom neho spolupráca UEE s LF a s I. internou klinikou UPJŠ v Košiciach, kde som pracovala. V tom čase sa I. interná klinika venovala projektom, ktoré riešili otázky príjmu jódu na východnom Slovensku a neskôr nepriaznivému vplyvu nitrátov a PCB na štítnu žľazu v tejto lokalite. Do roku 2000 sa riešili 3 čiastkové a od roku 2000 veľký európsky projekt PCBRISK. Výsledky týchto projektov boli vysoko hodnotené nielen doma, ale i vo svete, o čom svedčia početné citácie v renomovaných časopisoch, ale i pozvania na celosvetové podujatia, ktoré sa venovali práve tejto problematike. V roku 1999 to bolo napr. medzinárodné sympózium v Jokohame v Japonsku, o čom sa MUDr. Pavel Langer, DrSc., zmienil aj v knihe „Tŕnisté cesty v ríši Nippon“, ktorá vyšla v roku 2014.

MUDr. Pavel Langer, DrSc., bol nie len významný vedec, ale venoval sa aj spisovateľskej činnosti. Napísal niekoľko vedecko-populárnych kníh, v ktorých sa snažil priblížiť čitateľovi hlavne problematiku endokrinológie pútavým, zaujímavým a vtipným spôsobom. V knihách so spoločenskou tematikou opisoval často vlastné zážitky. Jedna kniha, na ktorej pracoval, ale ostala nedopísaná.

Je mi smutno pri pomyslení, že tento milý, dobrý a priateľsky človek odišiel navždy. Budeme naň spomínať ako na človeka, ktorého sme si vážili pre jeho kvality s úctou a láskou. Zbohom navždy.

Mária Tajtáková

za výbor Slovenskej endokrinologickej spoločnosti


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2017 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se