Milan Halenka, Zdeněk Fryšák.
Atlas ultrasonografie štítné žlázy


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2016; 62(5): 423-424
Kategorie: Z odborné literatury

Maxdorf: Praha 2016. 256 s. ISBN 978-80-7345-455-5

Nakladatelství Maxdorf v letošním roce přineslo zajímavou novinku olomouckých autorů: Atlas ultrasonografie štítné žlázy.


Ultraonografie je hlavní zobrazovací metodou při vyšetření štítné žlázy. Je doménou zejména endokrinologů, ale i radiologů, onkologů a dalších, kteří se věnují diagnostice a léčbě tyreopatií.

Sonografie je metodika, která se stále dynamicky rozvíjí. S úrovní přístrojové techniky roste samozřejmě i množství informací, které nám poskytuje. Zároveň se zvyšuje dostupnost metody a dnes je velmi kvalitním „ultrazvukem“ vybavena téměř každá endokrinologická ambulance. Výpovědní hodnota sonografie, na kterou jsme byli dříve zvyklí jen u velmi zkušených vyšetřujících, je dnes s určitou mírou pečlivosti očekávána standardně.

Oprávnění k provádění sonografie endokrinních orgánů získává dnes každý endokrinolog automaticky při získání atestace. Zkušeným sonografistou se však stává podstatně později. Oba autoři se s námi čtenáři podělili o své bohaté zkušenosti v atlase, který velmi vyčerpávajícím způsobem popisuje metodu a předkládá kvalitní obrazovou dokumentaci fyziologických i patologických nálezů štítné žlázy.

Diagnostický algoritmus tyreoidálních uzlů prochází kontinuálním vývojem. Sonografie tvoří společně s výsledky cytologické klasifikace Bethesda 2010 základní pilíř v klasifikaci tyreoidálních uzlů, uzlin a v některých případech i difuzních strum.

Přehledné a logické členění atlasu zvyšuje jeho didaktickou hodnotu. Nejen pro endokrinology jsou cenné klinické komentáře k jednotlivým obrazovým sériím.

Celou knihu jsem pročetl se zájmem, srovnával s vlastními sonografickými zkušenostmi. Jedná se bezesporu o vynikající edukační zdroj v postgraduálním vzdělávání. Oběma autorům patří poděkování.

MUDr. Karel Starý

kstary@fnbrno.cz

Endokrinologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky LF MU a FN Brno,

pracoviště Bohunice

www.fnbrno.cz

Doručeno do redakce 28. 3. 2016


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 5

2016 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se