Václav Hána. Endokrinologie pro praxi.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2015; 61(2): 181
Kategorie: Z odborné literatury

Maxdorf: Praha 2014. Počet stran 224. ISBN 9789-80-7345-414-2.

V loňském roce byla vydána v nakladatelství Maxdorf kniha prof. Václava Hány, CSc., Endokrinologie pro praxi. Po letech se nám dostává do rukou aktualizace dřívější publikace Endokrinologie – minimum pro praxi. Kniha je určena endokrinologům i lékařům jiných specializací.

Navzdory svému malému formátu (do kapsy lékařského pláště) poskytuje zcela komplexní přehled moderní endokrinologie. Při relativní stručnosti kapitol se autor zcela vystříhal heslovitosti. Vznikl tak text neobyčejně čtivý, doplněný přehlednými tabulkami a grafy.

V posledních letech vyšla řada cenných publikací s dílčí endokrinologickou problematikou. Endokrinologie pro praxi je přehledná kniha sloužící k velmi dobré orientaci v oboru. V systematicky členěných kapitolách obsahuje i praktické návody k diagnostice a léčbě našich endokrinologicky nemocných.


V době „atomizace“ medicíny je složité napsat stručnou endokrinologii tak, aby byl text plnohodnotný. Nelze se vyhnout neuvedení celé řady důležitých poznatků, které by vedly k překročení rozsahu i podrobnosti textu. V endokrinologii došlo v posledních letech stejně jako v jiných oborech k velmi významnému pokroku. Řada diagnostických postupů se stala obsolentní, jsou naopak k dispozici metody nové, jejichž přínos je buď zkoumán, nebo již jasně definován. O možnostech terapeutických ani nemluvě.

V knize jsou všechny tyto recentní informace prakticky zohledněny.

Pan profesor věnoval knihu svému učiteli profesoru Josefu Markovi, své rodině, studujícím endokrinologii i pacientům, kterým vděčí za své obrovské zkušenosti. Máme tak k dispozici text, který nám všem bude sloužit po řadu dalších let.

Za všechny čtenáře si dovoluji profesoru Hánovi poděkovat.

MUDr. Karel Starý

karel.stary@volny.cz

Endokrinologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky LF MU a FN Brno, pracoviště Bohunice

www.med.muni.cz, www.fnbrno.cz

Doručeno do redakce 17. 2. 2015


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 2

2015 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se