Jaromír Astl. Chirurgická léčba nemocí štítné žlázy


Autoři: K. Starý
Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2014; 60(3): 255-256
Kategorie: Z odborné literatury

Maxdorf: Praha 2013. 252 stran. ISBN 978-80-7345-358-9.

Do rukou se nám dostává 2. rozšířené vydání knihy prof. MUDr. J. Astla, CSc., Chirurgická léčba nemocí štítné žlázy. První vydání knihy z roku 2007 si našlo veliké množství čtenářů z řad studujících a zejména pak specialistů zabývajících se léčbou onemocnění štítné žlázy. Autor čerpá z mnohaletých zkušeností a věnuje pozornost jak chirurgickým, tak interním oborům V předmluvě je vysloveno poděkování celé řadě uznávaných endokrinologů, se kterými během své profesní éry dosud prof. Astl spolupracoval a kteří mu pomohli v pochopení celé problematiky.

Při péči o nemocné s onemocněními štítné žlázy je spolupráce endokrinologa s operatérem zcela nezbytná. Dobře fungující tým je zárukou pro správnou indikaci i timing chirurgické léčby.

V knize je velmi systematicky zpracována problematika tyreopatií. Úvodní kapitoly obsahují anatomické a fyziologické poznámky. Text je aktuální, zejména problematika genetiky poskytuje zcela recentní informace. Anatomie štítné žlázy je zpracována podrobně a s důrazem na osobní zkušenosti operatéra.

V patofyziologické části se věnuje autor asi nejvíce tyreoidální onkologii. Problematika je prezentována opět velmi systematicky a poskytuje zcela praktické návody k diagnostice, léčbě a dispenzarizaci nemocných. Řada schémat zvyšuje přehlednost celého textu.

V kapitolách, které se věnují zobrazovacím metodám, dominuje text týkající se sonografie. Využití této metody v diagnostice tyreopatií je stále vyšší se zvyšující se kvalitou přístrojového vybavení i s využíváním ultrasonografie peroperačně.

Systematický popis chirurgických postupů v tyreologii je velmi podrobný a jistě bude sloužit všem operatérům ať již z oboru otorhinolaryngologie, či chirurgie. Prezentované postupy jsou odrazem bohatých zkušeností autora a ukázkou příkladné spolupráce chirurga s endokrinology, radiology, onkology, patology a v neposlední řadě i se specialisty v oboru nukleární medicíny. Prezentován je soubor pacientů z let 1991–2010.

Popsána je i miniinvazivní chirurgická léčba tyreopatií MIT (minimálně invazivní chirurgie) a MIVAT (minimálně invazivní videoasistovaná léčba).

Jsem si jist, že i druhé rozšířené vydání knihy je vynikajícím studijním materiálem i cennou příručkou pro již zkušené operatéry v oboru tyreoidální chirurgie.

MUDr. Karel Starý

kstary@fbnrno.cz

Endokrinologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky LF MU a FN Brno, pracoviště Bohunice

www.fnbrno.cz

Doručeno do redakce: 2. 4. 2014


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 3

2014 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se