Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc., šedesátníkem


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(9): 1012
Kategorie: Osobní zprávy

Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc., FESC, se narodil 29. srpna 1947 v Čestíně u Kutné Hory.


Promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze v roce 1971 a poté byl aspirantem na 2. ústavu lékařské chemie FVL UK. Kandidátskou dizertační práci obhájil v roce 1977 na biochemické téma „Melanocyty stimulující hormony - klinická a laboratorní studie“. Na III. interní klinice 1. lékařské fakulty UK pracuje od roku 1976; v roce 1981 se stal odborným asistentem, 1987 habilitoval a v roce 2004 byl jmenován profesorem pro obor vnitřního lékařství.

Téměř celý profesní život - více než 30 let – je prof. Hradce spjat s kardiologií, především pak s echokardiografií a intenzivní koronární péčí. Byl sekundářem na jedné z prvních koronárních jednotek v zemi, byl dlouholetým vedoucím intermediárního kardiologického oddělení. V tomto zaměření ho formovaly i pobyty na významných zahraničních pracovištích: v letech 1986-1987 pracoval jako research fellow Kardiologického oddělení Georgetown University ve Washingtonu a v kardiovaskulární výzkumné laboratoři Cedars - Mt. Sinai Medical Center v Los Angeles a v roce 1992 pak v Department of Cardiological Sciences St. Georges Hospital and Medical School v Londýně.

Řadu let je členem výboru České kardiologické společnosti a v letech 1999-2005 byl jejím předsedou. V období 2000-2002 byl členem výboru Evropské kardiologické společnosti, je členem několika redakčních rad českých i zahraničních časopisů v oblasti kardiologie. Mimo jiných ocenění je čestným členem Slovenské kardiologické společnosti a nositelem stříbrné medaile Evropské kardiologické společnosti.

Prof. Hradec napsal 3 monografie, mnoho kapitol v učebnicích a monografiích a seznam jeho publikací čítá na 350 položek.

Profesor Hradec je nejen skvělým kardiologem, ale i všestranným internistou. Je velmi oblíbeným pedagogem, aktivním i v postgraduální výchově lékařů; za svého působení na klinice vychoval mnoho kardiologů a všeobecně orientovaných internistů. Již mnoho let je zástupcem přednosty III. interní kliniky pro kardiologicky orientovaná lůžková oddělení a bez jeho rad a citlivého personálního, odborného i vědeckého řízení kardiologické skupiny, jíž je vedoucím, si řízení velké kliniky neumíme představit.

Přejeme prof. Hradcovi do dalších let pevné zdraví. Ad multos annos!

Za kolektiv kliniky a všechny přátele

prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSC., MBA

prim. Petr Sucharda, CSc.

www.vfn.cz

e-mail: stepan.svacina@vfn.cz

Doručeno do redakce: 13. 8. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Úvodník

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 9

2007 Číslo 9

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se