Keil R et al.: Gastroskopie.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(4): 454
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2006. 173 stran. ISBN 80-7345-106-9.

Publikace Gastroskopie vyšla v nakladatelství Maxdorf v roce 2006. Jedná se o první vydání. Dílo má 173 stran a je rozčleněno do 13 kapitol, ve kterých je podrobně a přehledně probrána tato metoda jako taková, a dále organizace provozu endoskopického pracoviště. Knihu doplňují četné obrázky a tabulky, což velmi přispívá k maximální srozumitelnosti textu. Z pochopitelných důvodů je velký prostor věnován kapitole Endoskopické nálezy při ezofagogastroduodenoskopii. Dále pak z dlouholetých praktických zkušeností autorů vychází celá řada cenných organizačních doporučení, týkajících se provozu endoskopického pracoviště. Didakticky vynikající jsou rovněž souhrny na závěr každé kapitoly. Nechybí ani seznam literatury, a dále pak přehled použitých zkratek, seznam obrázků, základní informace o profesionální dráze hlavního autora a rejstřík.

Autorský kolektiv vedený naším předním gastroenterologem doc. MUDr. Radanem Keilem zúročil v předkládané publikaci dlouholeté bohaté vlastní i literární zkušenosti. Tato kniha výborně vyplňuje určitou mezeru na českém knižním trhu, protože doposud bohužel neexistovala učebnice gastroskopie v českém jazyce. Přitom naprostá většina gastroenterologů gastroskopii provádí, a tedy prakticky každý začínající gastroenterolog se tuto metodu učí.

Pojetí knihy je skutečně moderní, jednotlivé kapitoly jsou zpracovány s patřičnou precizností a komplexností. Publikace je napsána kvalitní češtinou a srozumitelně. Na našem lékařském trhu se tak objevila publikace po všech stránkách výjimečná, která by neměla chybět v knihovnách gastroenterologů, ale též endoskopujících chirurgů a rovněž zdravotních sester setkávajících se s problematikou gastroskopie.

prim. MUDr. Bohuslav Kianička, Ph.D.

Gastroenterologické oddělení FN U sv. Anny

www.fnusa.cz

e-mail: bohuslav.kianicka@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 3. 4. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se