Astl J.: Chirurgická léčba nemocí štítné žlázy.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2007; 53(4): 454
Kategorie: Z odborné literatury

Praha: Maxdorf 2007. 204 stran. ISBN 978−80−7345−000−7.

Monografie autora z Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK v Praze se opírá o dlouholeté zkušenosti s operacemi štítné žlázy a příštítných tělísek a těsnou spolupráci s dalšími pracovišti věnujícími se endokrinologii a endokrinochirurgii. Doc. Astl je autorem řady skript, monografií a odborných publikací s touto tématikou, podílel se na úspěšném řešení několika grantových projektů.

Publikace obsahuje v úvodních kapitolách zajímavé poznámky z historie léčby tyreopatií, dále základní poznatky o embryogeneze, molekulární biologii, genetice a také anatomii, histologii, fyziologii a patofyziologii štítné žlázy. Další kapitoly jsou věnovány onemocněním štítné žlázy od kongenitálních malformací, přes regresivní změny, záněty a eufunkční strumu. Samostatné kapitoly se zabývají klasifikací nádorů a vyšetřovacími metodami v tyreoidologii. V části o chirurgických principech léčby je podrobně popsána technika operací štítné žlázy a příštítných tělísek, včetně identifikace zvratného nervu, techniky krční disekce a peroperační biopsie. Další kapitoly jsou věnovány jednak možnostem chirurgické léčby jednotlivých onemocnění štítné žlázy včetně tyreoideální orbitopatie a tumorů, jednak možným komplikacím a novým technologiím v chirurgii štítné žlázy, jako je radioizotopy navigovaná chirurgie nebo endoskopické metody. Závěrečná část obsahuje návrh protokolů léčby zhoubných onemocnění štítné žlázy.

Text monografie je velmi přehledný, doplněný tabulkami a schématy. Obsahuje řadu nových poznatků, ale především praktické údaje z oblasti diagnostiky a chirurgické terapie tyreopatií. Lze ji doporučit nejen chirurgům, ale i endokrinologům, internistům a praktickým lékařům, kteří se zabývají ve své praxi léčením nemocí štítné žlázy a příštítných tělísek.

MUDr. Věra Olšovská, Ph.D.

www.fnusa.cz

e-mail: vera.olsovska@fnusa.cz

Doručeno do redakce: 28. 3. 2007


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2007 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se