Úvodník


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(5): 410
Kategorie: Úvodníky

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v roce 2005 se uskutečnilo v tradičním červnovém termínu v Hradci Králové již 7. celostátní diabetologické sympozium. Bylo pokračováním řady předchozích, mezioborově zaměřených sympozií:

  • Diabetes a nefropatie (1999);
  • Diabetes a chirurgie (2000);
  • Diabetes a kardiovaskulární onemocnění (2001);
  • Diabetes a gynekologie (2002);
  • Diabetes a gastroenterologie (2003);
  • Diabetes a neuropsychická onemocnění (2004).

Přednášky, upravené autory do tištěné podoby, byly v roce 2005 zaměřeny na problémy diabetiků, vyjádřenými v názvu „Diabetes a další obory“ - dermatologie, infekce a revmatologie. Od roku 2002 jsou prezentace ze sympozií uveřejňovány v časopise Vnitřní lékařství. Šestému ročníku sympozia, věnovanému neuropsychickým problémům, bylo věnováno dokonce samostatné, graficky velmi kvalitní suplementum a v této tradici pokračujeme i nyní. Také tentokrát dostáváte do rukou přednášky našich předních odborníků zpracované jako publikace.

Jsem velmi ráda, že díky primáři MUDr. Petru Svačinovi, šéfredaktorovi časopisu Vnitřní lékařství, je v tomto prestižním časopise věnován sympoziu tak velký prostor. Nepochybně k tomu přispívá i skutečnost, že časopis zahrnuje celou šíři vnitřního lékařství a z tohoto pojetí vychází také koncept sympozií. V dnešní době pokračující specializace v rámci jednotlivých oborů vnitřního lékařství je tak časopis velmi užitečným tmelícím prvkem všech, kteří se cítí být internisty ve vlastním slova smyslu. Diabetes svými komplikacemi vyžaduje navíc interakci i s prakticky všemi ostatními medicínskými obory.

Čas neúprosně běží a nastal čas chystat program pro 8. sympozium v roce 2006. Bude navazovat na předchozí mezioborová zaměření a název „Diabetes a další obory II“ v sobě skrývá smyslové ústrojí a pohybový aparát. Těším se, že i v příštím roce bude sympozium hojně navštíveno a že pan primář Svačina opět najde prostor k otištění prací i z tohoto sympozia.

MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.

vedoucí lékař Subkatedry diabetologie UK - Lékařské fakulty UK Hradec Králové a Diabetologického centra FN Hradec Králové

www.lfhk.cuni.cz

e-mail: smahelov@lfhk.cuni.cz

Doručeno do redakce: 5. 12. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství
Článek Recenze

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 5

2006 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se