Profesor MUDr. Miroslav Vykydal, DrSc., jubilující


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2006; 52(4): 393-394
Kategorie: Personalia

Dne 12. dubna 2006 se dožívá 85 let nestor české i slovenské revmatologie profesor Vykydal. Každý lékařský obor vytvářejí vynikající jedinci - v oblasti revmatologie to byl právě profesor Vykydal, který v 50. letech minulého století inspirován profesorem Lenochem začal budovat moravskou revmatologickou školu na lékařské fakultě v Olomouci. Měl souputníky - v Brně primáře Kuthana, v Kyjově Navrátila, v Ostravě Dudu a v Jihlavě Vachtenheima. Olomouc se stává akademickým centrem revmatologie - výukovým, ale hlavně výzkumným. Vykydal buduje moderní mezioborovou spolupráci - s ortopedy, neurology, patology. Jeho osobnost vzbuzuje u spolupracovníků sympatie k němu i k v té době novému oboru.

Podobných center v té době vznikají stovky v celé Evropě a jsou základem vysokého kreditu revmatologie, která díky jím skončila jako jedna z uznaných základních lékařských specializací v Evropské Unii. Vykydal byl více než půlstoletí u toho, a to nejenom v Čechách, ale i na Slovensku - proto jej v úvodu označuji za nestora i slovenské revmatologie. Vykydalova úzká spolupráce se slovenskými revmatology - zesnulým profesorem Siťajem a nynějším představitelem slovenské revmatologie profesorem Rovenským je známá a trvalá.

Jeho frankofonnost mu získala četné přátele mezi francouzskými revmatology a ve Francii řadu odborných poct.

Lékař - pedagog - vědec má to štěstí, že se při životním bilancování může ohlížet do minulosti bez obav, že tam zahlédne prázdnotu. Vidí tam zástupy nemocných, úspěšné žáky a literárně-vědecké dílo. Jsem šťasten, že se mohu zařadit mezi Vykydalovy žáky, že jsem mohl žít a tvořit po jeho boku a vidět, jak stálým zájmem o umění, vědu a veškeré dění naplňuje svoje roky. Aby jich bylo ještě hodně Ti přeje Tvůj

Karel Trnavský

prof. MUDr. Karel Trnavský, DrSc.

www.ipvz.cz

e-mail: trnavsky@ipvz.cz

Doručeno do redakce: 24. 2. 2006


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 4

2006 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se