Úvodní stránka Aktuální číslo On-line publikace Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Statínová myopatia –  rarita, alebo realita?

Autoři: D. Pella
Autoři - působiště: III. interná klinika Lekárskej fakulty UPJŠ a UN L. Pasteura Košice, Slovenská republika, prednosta prof. MU Dr. Daniel Pella, PhD.
Článek: Vnitř Lék 2010; 56(9): 972-976
Kategorie: 60. narozeniny prof. MUDr. Andreje Dukáta, CSc., FESC, předsedy Slovenskej internistickej spoločnosti
Počet zobrazení článku: 728x


Statin myopathy –  rarity or reality?


Statins are the most effective drugs for reducing LDL‑cholesterol and have strong evidence based medicine documented by significant reduction of cardiovascular events in wide variety of patients. Despite this fact, they are still underused in common clinical practice. Many physicians have expressed concern about potential adverse effects, particularly severe muscle toxicity, which is an impediment to appropriate statin use. The clinical symptoms of statin myopathy include myalgia or muscle weakness, tiredness, cramps and/ or creatinkinase activity increases (CK). Because hypercholesterolaemia is usually asymptomatic, any unwanted effect of drug used for its management can undermine adherence. Therefore it is very important to evaluate myopathy magnitude, prompt and rational individual management, and if applicable, restart of lipid‑ lowering therapy as soon as possible with regard to its type, dose and concomitant 
treatment.

Key words:
statin myopathy –  statin‑associated myopathy –  myalgia –  myositis –  rhabdomyolysis


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn


Statíny sú najúčinnejšími liekmi na znižovanie LDL‑cholesterolu a zároveň disponujú silnou medicínou založenou na dôkazoch dokumentujúcou signifikantné zníženie kardiovaskulárnych príhod v rôznorodých skupinách pacientov. Napriek tejto skutočnosti je ich používanie v bežnej klinickej praxi stále nižšie oproti predpokladom. Mnohí lekári sa obávajú potenciálnych vedľajších účinkov statínov, najmä závažnej svalovej toxicity, ktorá sa tak stáva prekážkou adekvátneho užívania statínov. Klinické prejavy myopatie zahŕňajú svalové bolesti, slabosť, únavnosť, kŕče a/ alebo zvýšenie kreatínkinázy (CK). Pretože hypercholesterolémia je zvyčajne asymptomatická, každý neželaný efekt použitého lieku môže závažne narušiť adherenciu k terapii. Preto je veľmi dôležité posúdenie závažnosti myopatie, jej včasný, racionálny individuálny manažment a čo možno najskoršie znovunasadenie lipidy znižujúcej liečby s prihliadnutím na jej druh, dávku a konkomitantnú liečbu.

Kľúčové slová:
statínová myopatia –  myopatia spojená so statínovou liečbou –  myalgia –  myozitída –  rabdomyolýza

 
 

Upozornění

Plné znění tohoto článku je dostupné jen registrovaným uživatelům. Registrujte se a můžete tento článek číst ihned.

 
 
 

Přihlášení
Registrovat

 
 
Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
3.3/5, hodnoceno 6x
 
 

Česká internistická společnost

Česká internistická společnost Intranet ČIS Slovenská internistická spoločnosť
 
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 6 / 2015

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější