Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel On-line publikace Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Speciální chirurgie. 3. rozšířené a přepracované vydání
(Z odborné literatury)

Autoři: J. Vokurka
Článek: Vnitř Lék 2012; 58(1): E2012_1
Kategorie: Vychází pouze online
Počet zobrazení článku: 1101x


Hoch J, Leffler J et al. Speciální chirurgie. 3. rozšířené a přepracované vydání. Praha: Maxdorf 2011. Počet stranb 589. ISBN 978-80-7345-253-7.


Hlavními autory knihy jsou prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., a doc. MUDr. Jan Leffler, CSc. Oba pracují na Chirurgické klinice 2. lékařské fakulty UK a FN Motol Praha. První jako její přednosta, druhý jako jeho zástupce pro pregraduální a postgraduální výuku chirurgie. Jak odborná, tak i výuková a publikační aktivita obou hlavních autorů je v celé chirurgické obci velmi dobře známa a je zárukou vysoké odborné kvality knihy. Celý autorský kolektiv tvoří dalších 21 lékařů převážně také z 2. lékařské fakulty UK a FN Motol Praha.

První vydání knihy Speciální chirurgie z roku 2001 se stalo oblíbenou studijní pomůckou pro mediky. I její druhé aktualizované vydání z roku 2003 bylo rychle vyprodáno a používáno jak k pregraduálnímu, tak i postgraduálnímu studiu chirurgie v celé ČR. Třetí vydání knihy je kompletně přepracovanou verzí s novou podobou a novými kapitolami, takže vyhovuje současným nejnovějším požadavkům na výuku chirurgie.

Kniha má 589 stran a je členěna přehledně do 36 kapitol doplněných na závěr o 2 přílohy (zobrazovací metody v chirurgii a obrazovou přílohu). Má přehled zkratek, seznam ilustrací a podrobný rejstřík. V galerii autorů je krátká odborná charakteristika tvůrců učebnice. Knihu doplňují přehledné obrázky a schémata logicky objasňující příslušný text. V příloze jsou jak nálezy ze zobrazovacích metod v chirurgii, tak i klinické snímky nemocných s patologickými nálezy chirurgických onemocnění a peroperační snímky.

Hlavní cílovou skupinou, pro kterou je kniha určena, jsou studenti lékařské fakulty. Pro svoji srozumitelnost a velké množství praktických moderních informací je však vhodná pro každého lékaře v klinické praxi.

Jedním z hlavních úskalí při přípravě odborné vysokoškolské učebnice je potřeba přehlednosti a stručnosti s uvedením všech potřebných informací při využití současného informačního nadbytku a vynecháním odborného „balastu“. Učebnice Speciální chirurgie má přehlednou stručnost s logickým popisem všech základních chirurgických onemocnění při vynechání nežádoucích podrobností i kontroverzních pohledů.

Domnívám se, že pokud si studenti lékařských fakult i erudovaní lékaři odnesou do praktického života informace v knize obsažené, nemusíme se v roli nemocných s chirurgickým onemocněním obávat o svoji léčbu.

 

doc. MUDr. Jiří Vokurka, CSc., F.I.C.S.

http://www.surgalclinic.cz

e-mail: drvokurka@gmail.com

 

Doručeno do redakce: 31. 1. 2012

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.5/5, hodnoceno 62x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze

Česká internistická společnost

Česká internistická společnost Slovenská internistická spoločnosť Intranet ČIS Praluent Sanofi Praluent
 
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 7-8 / 2017

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější