Úvodní stránka Aktuální číslo On-line publikace Archiv čísel Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Karcinoid appendixu s pohárkovými buňkami

Autoři: O. Louthan
Autoři - působiště: Ambulance pro neuroendokrinní nádory IV. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN Praha, přednosta prof. MU Dr. Aleš Žák, DrSc.
Článek: Vnitř Lék 2009; 55(11): 1056-1059
Kategorie: Přehledné referáty
Počet zobrazení článku: 606x


Goblet cell carcinoid of the appendix


Appendiceal goblet cell carcinoids are mixed tumors including neuroendocrine cells and intestinal type of goblet cells. Compared to typical carcinoids, goblet cell carcinoids are malignant tumors with degree of malignity differing from case to case. Carcinoid syndrom is not present. There is poor prognosis in larger tumors. Appendectomy is a sufficient therapeutical approach in small tumors, hemicolectomy should be performed in larger ones. There is limited experience with chemotherapy in metastasizing tumors and sporadic with somatostatin analogues.

Key words:
appendectomy –  goblet cell carcinoid –  chemotherapy –  somatostatin receptor scintigraphy –  somatostatin analogues


 
předchozí článek  
zobrazit obsah  zobrazit obsah  
 
následující článek
 

Souhrn


Karcinoid s pohárkovými buňkami appendixu (goblet cell carcinoid) je smíšený nádor z neuroendokrinních buněk a pohárkových buněk intestinálního typu. V porovnání s typickými karcinoidy appendixu jde o maligní tumor lišící se případ od případu stupněm malignity. Jeho incidence je 10krát nižší nežli incidence typického karcinoidu. Neprojevuje se karcinoidovým syndromem. Větší nádory mají horší prognózu. U malých nádorů postačuje appendektomie, u větších je nutná hemikolektomie. U metastazujících nádorů jsou omezené zkušenosti s chemoterapií a zcela minimální se somatostatinovými analogy.

Klíčová slova:
appendektomie –  goblet cell carcinoid –  chemoterapie –  karcinoid s pohárkovými buňkami –  somatostatinová analoga –  somatostatinová receptorová scintigrafie

 
 

Upozornění

Plné znění tohoto článku je dostupné jen registrovaným uživatelům. Registrujte se a můžete tento článek číst ihned.

 
 
 

Přihlášení
Registrovat

 
 
Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
3/5, hodnoceno 5x
 
 

Česká internistická společnost

Česká internistická společnost Intranet ČIS Slovenská internistická spoločnosť
 
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 6 / 2015

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější