Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel On-line publikace Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Hirsutismus a jeho léčba. Průvodce ošetřujícího lékaře
(Z odborné literatury)

Autoři: K. Balšíková
Článek: Vnitř Lék 2012; 58(1): E2012_4
Kategorie: Vychází pouze online
Počet zobrazení článku: 1120x


Stárka L. Hirsutismus a jeho léčba. Průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf 2011. Počet stran 102. ISBN 978-80-7345-261-2.


V edici Farmakoterapie pro praxi nakladatelství Maxdorf vyšla kniha od našeho předního endokrinologa prof. MUDr. et RNDr. Lubomíra Stárky, DrSc., z Endokrinologického ústavu v Praze, věnována části jeho oblíbené problematiky steroidních hormonů a důsledkům jejich nadměrné tvorby – hirsutizmu.

Hirsutizmus, zvýšené ochlupení mužského typu u žen, je známkou zvýšené androgenní aktivity v kožních adnexech. Jedná se o symptom, nikoli nemoc, který je ve většině případů pouhou kosmetickou vadu, ale může být také příznakem vážného onemocnění a téměř vždy přináší postiženým ženám spoustu problémů, zejména psychických.

Předkládaná publikace, která kompletně shrnuje problematiku hirsutizmu, je rozdělena do několika částí. V úvodu je probrána patofyziologie hirsutizmu. Je zde rozebrán vliv androgenů, estrogenů a jiných neandrogenních vlivů na růst a kvalitu vlasu. Následuje kapitola etiologie hirsutizmu. V této kapitole je uveden výčet onemocnění, u kterých se hirsutizmus vyskytuje, i s jejich stručnou charakteristikou. Další kapitola je zaměřená na klinické projevy nadprodukce androgenů, klasifikaci hirsutizmu dle jeho intenzity, diagnostiku a diferenciální diagnostiku jednotlivých onemocnění s nadprodukcí androgenů. Velmi podrobně je probrána léčba hirsutizmu, která shrnuje možnosti lokální a systémové terapie, včetně kosmetického ovlivnění nadměrného ženského ochlupení. Velká pozornost, včetně praktických rad, je věnována jednotlivým typům hlavně systémové léčby hirsutizmu. Jsou zde uvedeny indikace, kontraindikace, možné kombinace, interakce a nežádoucí účinky léčby. Kapitolu doplňují stručné přehledy jednotlivých, na trhu dostupných hormonálních preparátů. Na závěr jsou uvedeny velmi zajímavé kazuistiky, které poukazují na možné chyby a omyly v diagnostice a diferenciální diagnostice hirsutizmu.

Publikace je zpracována stručně, přehledně a čtivě tak, aby byla dobrým průvodcem nejen endokrinologům a gynekologům, ale všeobecným internistům a praktickým lékařům.

 

MUDr. Karola Balšíková

http://www.fnusa.cz

e-mail: karola.balsikova@fnusa.cz

 

Doručeno do redakce: 8. 2. 2012

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.9/5, hodnoceno 53x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze

Česká internistická společnost

Česká internistická společnost Slovenská internistická spoločnosť Intranet ČIS Praluent Sanofi Praluent
 
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 7-8 / 2017

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější