Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel On-line publikace Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Erektilní dysfunkce a jejich léčba. Průvodce ošetřujícího lékaře
(Z odborné literatury)

Autoři: J. Zvěřina
Článek: Vnitř Lék 2012; 58(1): E2012_3
Kategorie: Vychází pouze online
Počet zobrazení článku: 870x


Pohanka M, Stárka L. Erektilní dysfunkce a jejich léčba. Průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf 2011. 140 stran. ISBN 978-80-7345-246-3.


Nakladatelství Maxdorf vydalo tuto publikaci v edici odborných příruček Farmakoterapie pro praxi. Poruchy erekce jsou nesporně nejčastější sexuální dysfunkcí mužů. Jejich etiologie je povýtce psychosomatická a taková by měla být také diagnostika a terapie. O léčení poruch erekce bylo v posledních dekádách napsáno mnoho. Materiály tohoto typu bývají hodně komplikované a sofistikované. Orientují se často pouze na úspěchy, dosažené u selhávající erekce podáváním inhibitorů fosfodiesterázy 5. Tento terapeutický princip ovládl kliniku poruch erekce po zavedení sildenafilu (Viagra®) počátkem 80. let minulého století. Tato monografie, sepsaná zkušenými autory, sexuologem a endokrinologem, podává systematický přehled jak fyziologie a patofyziologie erekce, tak stávajících možností medikamentózní léčby.

Poruchy erekce mohou být příznakem některých systémových onemocnění, zejména kardiovaskulárních a neuroendokrinních. Jiné poruchy mají iatrogenní povahu. Na tyto okolnosti text nezapomíná. Poměrně podrobně jsou zde probrány vedlejší účinky na sexualitu, vyvolané medikamenty, podávanými z jiných než sexuologických indikací.

Pro sexuální funkce muže jsou samozřejmě velmi významné hormonální regulace. Neuroendokrinní problematika je podána systematicky a přehledně, indikace a kontraindikace hormonální terapie jsou probrány systematicky a racionálně.

Farmakoterapeutické postupy jsou pojednány v celé šíři a neomezují se jen na populární trio sildenafil, tadalafil, vardenafil. Nechybí údaje o noradrenergních a dopaminergních medikamentech, zejména o moderních atypických antidepresivech. Pozornost je věnována též intrakavernózním injekcím vazoaktivních medikamentů. Autoři nezapomínají ani na podtlakové erektory („vaukové pumpy“).

Tato útlá příručka nepochybně bude velmi užitečným průvodcem lékařů, kteří se zabývají vyšetřováním a léčením sexuálních poruch muže. Vzhledem k praktickému formátu a přehlednému členění textu je snadno dostupným zdrojem hodnotných informací pro klinickou praxi.

 

doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.

http://www.vfn.cz

e-mail: Zverina.Jaroslav@seznam.cz

 

Doručeno do redakce: 21. 2. 2012

Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.9/5, hodnoceno 81x
 
 
 

Diskuze čtenářů


Vstoupit do diskuze

Česká internistická společnost

Česká internistická společnost Slovenská internistická spoločnosť Intranet ČIS Praluent Sanofi Praluent
 
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 7-8 / 2017

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější