Epikardiální tuk a osteoprotegerin – existují vzájemné souvislosti? Pilotní studie
Autoři: Markéta Sovová1, Eliška Sovová2, Jana Zapletalová3, Markéta Kaletová2, David Stejskal4, Milan Sova5, Michal Konečný1, Vlastimil Procházka1, Drahomíra Vrzalová1, Lea Zarivnijová1
Autoři - působiště: 1II. interní klinika – gastroenterologická a hepatologická LF UP a FN Olomouc, 2Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace LF UP a FN Olomouc, 3Ústav lékařské biofyziky LF UP Olomouc, 4Ústav lékařské chemie a biochemie LF UP Olomouc, 5Klinika plicních nemocí a tuberkulózy LF UP a FN Olomouc
Článek: Vnitř Lék 2018; 64(4): 343-346
Kategorie: Původní práce
Souhrn
Úvod:
Podle dostupných údajů hraje přítomnost epikardiálního tuku (EPI) velkou roli ve vývoji metabolických a kardiovaskulárních onemocnění. Ve dvou populačních studiích bylo prokázáno, že EPI je nezávislý rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění (KVO) a má souvislost i s výskytem nádorů. Osteoprotegerin (OPG) je glykoprotein, který má regulační úlohu v imunitním a vaskulárním systému, vysoké hladiny OPG jsou spojeny s vysokým rizikem vzniku KVO.
Cílem naší pilotní studie bylo nalezení případných korelací mezi výskytem EPI a hladinou OPG u asymptomatických pacientů vyšetřených v rámci projektu vyšetření příbuzných osob s KVO.
Soubor a metodika:
Do studie bylo zařazeno 53 osob (37 mužů), věk medián = 53 roků, asymptomatických prvostupňových příbuzných osob s KVO (ischemická choroba srdeční nebo cévní mozková příhoda). Bylo provedeno fyzikální vyšetření, antropometrické měření a základní laboratorní vyšetření včetně stanovení hladiny OPG. Echokardiografické vyšetření bylo provedeno na přístroji VIVID 7 GE Medical, EPI byl měřen podle doporučení z parasternální dlouhé osy v diastole jako prostor před pravou komorou srdeční v mm.
Výsledky:
EPI byl přítomen u 46 pacientů (86,8 %) s průměrnou hodnotou 2,91 mm. 10 pacientů mělo EPI > 5 mm. Spearmanova korelační analýza ukázala statisticky významnou pozitivní korelaci mezi EPI a OPG (r = 0,271; p = 0,05) a věkem (r = 0,500; p < 0,0001). Nebyla nalezena korelace mezi EPI, glykemií, hladinou inzulinu, glykovaného hemoglobinu, celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu a HDL-cholesterolu a triglyceridů.
Závěr:
Byla nalezena pozitivní korelace mezi EPI a OPG. Je třeba dalších studií, které by potvrdily možnost použití této korelace ve stratifikaci rizika pacienta.
Klíčová slova:
epikardiální tuk – osteoprotegerin – riziko kardiovaskulárních onemocnění
Upozornění
Plné znění tohoto článku je dostupné jen registrovaným uživatelům. Registrujte se a můžete tento článek číst ihned.
Přihlášení
Registrovat
Česká internistická společnost

Předplatné
Předplaťte si časopisS předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.
Aktuální číslo
Vydání číslo: 1 / 2019- Ročník 2019
- Ročník 2018
- Ročník 2017
- Ročník 2016
- Ročník 2015
- Ročník 2014
- Ročník 2013
- Ročník 2012
- Ročník 2011
- Ročník 2010
- Ročník 2009
- Ročník 2008
- Ročník 2007
- Ročník 2006
- Ročník 2005
Nejčtenější
- Sborník abstrakt | Počet zhlédnutí: 0
- Integrující role vnitřního lékařství a geriatrie | Počet zhlédnutí: 0
- Poruchy termoregulace a jejich význam ve vyšším | Počet zhlédnutí: 0
- Souvisí stav zásobení organizmu vitaminem D s | Počet zhlédnutí: 0
- Arteriální hypertenze ve stáří | Počet zhlédnutí: 0