Úvodní stránka Aktuální číslo Archiv čísel On-line publikace Informace o časopisu Redakční rada Předplatné Pokyny pro autory Kontakt English
 
Přihlášení |
 
registrace
   
zapomenuté heslo
 
odeslat
 

Chirurgická léčba aneuryzmatu aortálního kořene: srovnání Bentallovy operace a reimplantace aortální chlopně podle Davida

Autoři: Jiří Ničovský, Jiří Ondrášek, Jan Černý, Daniela Žáková, Petr Němec
Autoři - působiště: Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno
Článek: Vnitř Lék 2017; 63(10): 640-645
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Úvod:
Aneuryzma aortálního kořene je spojeno s častějším výskytem aortální disekce a podílí se na vzniku aortální regurgitace. Cílem této práce je zhodnotit a porovnat výsledky chirurgické léčby nemocných s aneuryzmatem aortálního kořene, kteří podstoupili buď Bentallovu operaci nebo náhradu aortálního kořene se zachováním aortální chlopně.

Metodika:
Od ledna roku 2006 do prosince roku 2015 bylo plánovaně operováno 137 pacientů (průměrný věk 46,3 ± 14,5, rozmezí 16–65), kteří měli aneuryzma aortálního kořene bez morfologického postižení aortální chlopně. U 46 pacientů byla provedena Bentallova operace a 91 pacientů podstoupilo záchovnou operaci aortální chlopně (reimplantaci aortální chlopně podle Davida). Průměrná doba sledování celého souboru byla 77 měsíců.

Výsledky:
Operační mortalita celého souboru byla nulová. Během doby sledování zemřelo celkem 9 pacientů. Z nich Bentallovu operaci podstoupilo 5 pacientů a 4 byli po reimplantaci aortální chlopně. Tromboembolické a krvácivé komplikace jsme zaznamenali u 7 pacientů, z toho 5 z nich bylo po Bentallově operaci. Po reimplantaci aortální chlopně podstoupilo 5 pacientů reoperaci. U 4 byla provedena náhrada aortální chlopně a u 1 byl implantován aortální homograft.

Závěr:
Bentallova operace je považována za standardní léčbu nemocných s aneuryzmatem aortálního kořene. Během posledních 20 let se zvyšuje zájem o záchovné operace aortální chlopně se snahou předejít komplikacím spojeným s přítomností umělé chlopně a antikoagulační léčbou.

Klíčová slova:
aneuryzma aortálního kořene – Bentallova operace – záchovná operace aortální chlopně

 
 

Upozornění

Plné znění tohoto článku je dostupné jen registrovaným uživatelům. Registrujte se a můžete tento článek číst ihned.

 
 
 

Přihlášení
Registrovat

 
 
Ohodnoťte článek:
 

Celkové hodnocení článku:
 
2.9/5, hodnoceno 21x
 
 

Česká internistická společnost

Česká internistická společnost Slovenská internistická spoločnosť Intranet ČIS Praluent Sanofi Praluent
 
 

Předplatné

Předplaťte si časopis

S předplatným získáváte plný přístup ke všem článkům.

více informací

 

Aktuální číslo

Vydání číslo: 9 / 2018

zobrazit obsah

 

 
Starší ročníky
 

Nejčtenější